arrow_upward

Pořízení psa

12. 04. 2016
Vždy je třeba získat dostatek informací a nepořizovat psa jen dle vzhledu.

Jen třeba si uvědomit, že pořízení psa je závazek cca na 15 let a že je vaše svobodné rozhodnutí si ho pořídit. Tedy např. pokud vaše dítě na vás škemrá, že chce pejska a je mu např. 12 let je při pořízení štěněte předpoklad, že psa budete mít asi do doby, kdy vašemu dítěti bude 27 let.  Od puberty bude mít jiné zájmy a pejsek bude tedy odkázán na vás. Také je jasné, že dítě se o psa nepostará ve všem, je třeba ho kontrolovat, obstarat veterinu apd.

 

K chovu psa potřebujete:

1. Dostatek času, který můžete a chcete psovi věnovat. Jestliže by pes měl být pravidelně sám doma delší dobu než 8 hodin, je lépe si ho nepořídit.Pejsek sice vydrží, ale většinou mu delší držení moči způsobí zdrav. problémy a také je to smečkové zvíře a je pro něho velmi nevhodné být dlouho sám doma. Je velmi sobecké nechat dlouhé hodiny doma psa samotného, jen proto, že vás večer někdo čeká a nechcete být doma sám.

Jako příklad: chtěla na nás jedna slečna pejska s tím, že pes bude 14 hodin sám doma. Že jim umřel pejsek , který takto dlouho doma býval a vydržel to. Když jsem se jí zeptala, zda její pes zemřel na selhání ledvin, udiveně se ptala, jak to vím. No vím to z praxe. takto dlouhé zadržování moči způsobí kameny, nebo jiné ledvinové problémy.

 

2. Dostatek financí, cena za pořízení pejska je ta nejmenší položka. Pes potřebuje kvalitní stravu, jinak se to odrazí na jeho zdravotním stavu. Největší položkou bývá veterina. I pokud je pes zdraví, je třeba ho pravidelně očkovat, odčervovat a zbavovat parazitů. Když však pes onemocní může jít jeho léčení až do tisíců. Mě např. pes šlápl na plech a prořízl si nohu až na šlachu. Byla nutná okamžitá operace a celkové léčení vyšlo na 8000,- Kč, po roce byla nutná další operace za 4000,- Kč

Jestliže nejste schopni, nebo nechcete dát za psa podobnou částku psa si nepořizujte.

 

3. Dostatek zkušeností a trpělivosti na výchovu: pokud nevíme jak štěně vychovat je vhodné si nejprve získat dostatek informací. Lépe je začít s kvalitní výchovou hned, než potom pracně napravovat chyby. 

 

Když už jste se rozhodli, že psa chcete a jste schopni se o něho postarat je třeba se rozhodnout:

1. Zda štěně, nebo dospělého psa.

Štěně potřebuje kvalitní výchovu, dostatek času a pochopení, že občas něco zničí, nebo najdete doma loužičku. Pokud nemáte zkušenosti, je lépe si pořídit pejska již dospělého a již vychovaného, např z útulku. Kvalitní útulek vám vždy dokáže poradit a dát pejska tzv. na míru. Senioři by si rozhodně štěně pořizovat neměli. Většinu pejsků v útulku máme právě od starších lidí, kteří si pořídili štěně a pak se o něho ze zdravotních důvodů už nemohli starat. Např.když by si  65 letý člověk pořídil štěně bude mít pejska asi do 80 let svého věku. V tomto věku už hodně lidí má zdravotní    a někdy se nedokážou postarat ani sami o sebe natož o pejska. Jejich děti  někdy slíbí, že v případě potřeby se o psa postarají, ale většinou pak z  pracovních důvodů je to nad jejich možnosti. Jako příklad: měli jsme v útulku kokra Bertíka, který se k nám dostal ve 12 letech, kdy jeho majitel zemřel a pani byla nemocná.  Jejich syn si pejska vzal k sobě, ale pes, jako většina pejsků, kteří vyrůstají se seniorem, nebyl zvyklí být sám doma a hrozně kňučel celou dobu, kdy byl v práci. Nakonec se rozhodl dát Berta k nám do útulku. Bertík u nás dožil až do 16 let, vzhledem k věku se nepovedlo ho umístit. U byl alespoň v rodinném prostředí, ale pokud by se dostal do běžného útulku, tedy do kotce, byl by to pro něho hrozný stres.Pro psa, zvyklého doma je kotec místo teplé postele s páníčkem doslova utrpení.  U nás v domě přišel o pejska pán, kterému už bylo 90 let, tak se mi podařilo zkontaktovat ho s lidmi z okolí, kteří potřebovali pohlídat psa, když jsou v práci. Toto je řešení, kdy senior není sám, ale neleží na něho odpovědnost za pořízení psa.

Také si od nás starší pani brala již hodně staré pejsky, dala jim domov a oni jí vysvobodili ze samoty. 

2. Jaké plemeno:

Vždy je třeba získat dostatek informací a nepořizovat psa jen dle vzhledu, či módního trendu. vycházejte z toho, co od psa očekáváte a jaké jsou vaše možnosti. Tedy aktivní lidé si mohou pořídit aktivního psa. Pokud např. chcete se psem dělat nějaký sport, můžete pořídit třeba jack russela, nebo border kolii, takové to psy musíte nejen vyběhat, ale zaměstnat i psychicky, jinak zlobí a někdy se mohou i sami poškozovat/ vykousávat srst apd.

Jste li člověk spíše pohodlný až fandící gaučinku, je vhodný pes klidný, např. mops. Při pořízení nevhodného plemene trpíte vy i pes.

Sdílet:

Další články

Podívejte se na reportáž z našeho útulku v pořadu Kutil Adam na TV…

V říjnu a listopadu nacházíme ježky, kteří nemají tu…