arrow_upward

Co můžete udělat pro ježky

12. 04. 2016
Ježci, kteří nemají tu správnou váhu by bez naší pomoci nepřežili zimu.

V říjnu a listopadu nacházíme ježky, kteří nemají tu správnou váhu a bez naší pomoci by nepřežili zimu.

NEVOLEJTE PANI KLADIVOVOU !!!  VOLAT 603 36 70 14

V první půlce října se sbírají ježci s váhou do 250 g, v druhé půlce října do 350g a v listopadu všichni pod 600g, což je minimální váha, aby ježek přežil zimu a také všichni nemocní.
Pokud se na opatrování ježka necítíme, kontaktujeme některý z útulků pro volně žijící zvířata.
Např. Cholupice 734 797 797 nebo Jinonice 773 772 771


Všechny takové útulky bývají přeplněny a proto je vhodné si nalezeného ježka přes zimu ponechat a dát mu odpovídající péči. Všem, kdo se takto rozhodnou můžeme poradit na našem útulkovém emailu: utulekmodrany@gmail.com. Nebo na tel: 603 367 014.

POKUD JE OPRAVDU MALINKÝ A PROCHLAZENÝ JE TŘEBA JEDNAT RYCHLE JINAK VĚTŠINOU NEPŘEŽIJE. Musíte však počítat s tím, že ježek je volně žijící zvíře a musíte ho na jaře zase pustit do volné přírody.Pokud ježuru přinesete domů, musíte ho nejdříve odblešit. Dělá se to nejlépe ve vaně, kde vyskakující blechy ihned spláchnete. Nejlepší je spray ARPALIT, také DIFUSIL. Případná klíšťata je třeba vytahat. Opatrně vykroutíme. Také na ježka můžete použít (kapku ADVOCATE pro kočky),ta funguje i na vnitřní i plicní parazity. Pokud ježek kašle je třeba ho plicních parazitů zbavit a na veterině případně nasadit antibiotika ENROGAL (píchají se injekce). Pokud je zdravý,stačí odčervit pastou Flubenol. ROZHODNĚ NEEXPERIMENTUJTE  v antiparazitních přípravcích. Je jich jen málo, které ježek snese. Nejvhodnější je pořídit si klec na králíka asi 1m. Vystlat kočkolitem a do rohu dát buď seno, nebo vetší kus hadru, obojí se musí často měnit. Ježek se tam bude zahrabávat. Pozor, aby z hadru netrčely nítě, ježek by se do nich mohl zamotat a mohl by se i udusit. Jednou se mi hlavou protáhl i do poutka na ručníku. Naštěstí jsem si toho včas všimla a vyprostila ho. Někdo má ježka i ve větší krabici, ale moc to nedoporučuji. Papír se nasákne brzy močí a pak to zapáchá. Z kočkolitu denně odebírám hrudky a hovínka. Hadr na zahrabání pravidelně měním. Tak zabráníte zápachu. Denně dáváme do mističky čistou vodu. Krmíme vždy večer, aby měl ježek stravu čerstvou. Ježek je MASOŽRAVEC. Proto jsou nejvhodnější kočičí konzervy, můžou se střídat i s kvalitními konzervami pro psy. Dále je velmi vhodné kuřecí maso bez kůže. Vhodné je přidávání roboranu.V případě lehčího průjmu dáte kuřecí maso s rýží a SMECTU, když průjem přetrvává 2 dny je třeba nasadit antibiotika ENROGAL (píchají se injekce). V případě zácpy dávám Kittekat. Pokud s ním budete krmit bude mít ježek průjem. Z velkého hladu sní i granule, ale nedávejte je. Nenoste mu z venku žížaly. Jsou zdrojem plicních parazitů. Prosím zapomeťe na jablka, to jsou jen pohádky. Mlékem ježka zabijete!!!

Protože v přírodě se ježci courají v trávě je třeba je tak každých 10 dní pustit do vany s troškou vody. Jen tak po ježčí kotníky, omyjí se mu tlapky a zamezíte různým plísním. Také je třeba střihat drápky, které se v zajetí neobrušují.Vhodné je dát do klece menší kámen. Ježek na něj leze a drápky si trochu brousí.Když již přezimuje doma, beze spánku, potřebuje teplo. Minimálně 20C. V kleci vydrží, ale já ho mám v jedné místnosti a na noc ho pouštím. Velmi rád se přes noc proběhne. Nepouštějte ho, ale tam kde spíte. Moc by jste se totiž nevyspali. Také je třeba počítat s tím, že ježek má docela velkou sílu. Odtlačí i dost těžké věci a protáhne se i poměrně malou mezerou, takže pokud máte prostory, kam nechcete, aby vlezl, jet řeba je zabezpečit. Když se má kde zachytit, přeleze i metrovou výšku. rozhodně, ale nic nerozkouše. Někdy se stane, že ježek cítí nějakou pro něho intenzívní vůni. To pak začne slinit a sliny si jakoby hází na záda. Když to neznáte, vypadá to jako by měl nějaký záchvat. Je to, ale naprosto přirozené. Ježek se pouští na jaře. V období mezi dubnem a květnem. Mělo by být alespoň několik dní za sebou plus 8C A TO I V NOCI. Ježka pouštíme tam, kde jsou keře a tráva. Potřebuje dostatek keřů, aby se měl kam schovat. Nepouštějte ho do lesa, NENÍ to lesní zvíře. Pouštějte ho vždy pozdě večer. To se nejlépe zorientuje v novém prostředí.

Sdílet:

Další články

Podívejte se na reportáž z našeho útulku v pořadu Kutil Adam na TV…

Jen třeba si uvědomit, že pořízení psa je závazek cca na 15 let a že je…